Novinky

Únor 2016

06.04.2016 20:46

Vydání publikace Návraty-Nenávraty

Do školy dorazila dodávka s modrým pokladem! Přijela naše kniha!

HLÁSÍME, ŽE JE NA SVĚTĚ!

 

Leden 2016

06.04.2016 20:45

Výukový program „Holocaust, válka a my“

Opět jsme realizovali náš výukový program, tentokrát na slánském gymnáziu. Krásné dopoledne… Myšlenku projektu se nám opět podařilo předat dál. Děkujeme za spolupráci vedení gymnázia a Mgr. Z. Víškovi!

 

Prosinec 2015

06.04.2016 20:43

Tak prázdniny nám tak úplně nestačily, ale zvládly jsme publikaci dokončit do konce roku. Jitka Hlušičková jí opět dala nádhernou grafickou podobu a publikaci jsme slavnostně „odklikly“ na cestu do tiskárny!

Teď už jen doufat, že v ní nebudou žádné bílé stránky, černé stránky nebo překlepy.

 

Výukový program „Holocaust, válka a my“

V prosinci realizovaly naše děti výukový program na ZŠ Kvílice. Kvílické děti byly absolutně super a práce s nimi nás rozhodně hodně bavila. Nadšení bylo patrné na obou stranách!

Děti učí děti! To je krása!

Ale hlavně- program opravdu funguje!

Děkujeme vedení ZŠ Kvílice!

PS: Poprvé jsme se na cestu vydali vlastním mikrobusem! Luxus! Děkujeme Klubu rodičů a panu řediteli!

 

Listopad 2015

06.04.2016 20:34

Konference Holocaust ve vzdělávání

Po roce jsme opět přispěli svou prezentací na Mezinárodní konferenci v Terezíně. Děti byly dokonalé. Krásně mluvily, ale hlavně… věděly přesně, proč na konferenci jsou a o čem povídají. Podařilo se předat myšlenku našeho projektu opět o kousek dál…

Děkujeme paní Pěničkové a panu Špringlovi za milé pozvání a ještě milejší přijetí!

PS: Tentokrát se však nesla konference v poněkud smutnějším duchu. Byla poslední prezentací s našimi dětmi...

Sestavení výukového programu

Sestavili jsme vlastní výukový program, během kterého jsme vyzkoušeli také naše pracovní listy. Program vedly samy děti a fungoval absolutně skvěle! Cvičným „materiálem“ se stala naše 9.C, která byla prostě úžasná – stejně jako tým našich dětí!

 

Říjen 2015

06.04.2016 20:30

Tvorba pracovních listů

Rozhodli jsme se, že publikaci doplníme sadou vlastních pracovních listů.  Pokud síly stačí, vyjde společně s naší publikací. Měla by se jmenovat- Holocaust, válka a my… aneb  Jak to vlastně bylo…

 

 

Březen 2015

Setkání s paní Jaroslavou Faiglovou

Setkání s paní Jaroslavou Faiglovou. Od paní Faiglové jsme dostali dopis od pamětníků rodiny Schwarzových z Kanady, včetně adresy, ale i společnou fotografii z doby návštěvy ve Slaném. Kromě paní Faiglové a pana Saluse, je na fotce dalších 14 lidí, kteří nejspíš budou rodinou žijící v Kanadě. Odeslali jsme tedy dopis potomkům rodiny Schwarzů do Kanady s prosbou o další informace a dokumenty, které by nám pomohly podrobněji zdokumentovat osud Evy a Irmy Fantové. (Foto: školní archiv)

Na fotce zleva paní Radana Syrovátková, Karolína Mrzílková, Jaroslava Faiglová, Klára Bernardová

 

 

Únor 2015

Dopis panu Luďkovi Eliášovi

Dopisem jsme kontaktovali  ztracené „dítě“ našeho města, pana L. Eliáše. Za kontakt vděčíme paní M. Klapalové.  Budeme čekat na odpověď…

 

Dopis rodině Kohornů

Díky pátrání Jany Hokovské  z 8.B jsme se dostali na stopu rodiny Kohornů. Druhou pomocnou ruku nám podala paní Judita Matyášová z Lidových novin, která nás nasměrovala na potomka paní Marty…Odeslali jsme rodině dopis do Spojených států amerických, po měsíci se nám bohužel dopis vrátil jako nedoručen.

I takto naše pátrání často končí…

Leden 2015

06.04.2016 20:30

Přednáška pro ZŠ Velvary

26.1. se skupinka našich Zmizeláčů vydala  do nedalekých Velvar, aby zde odprezentovala  náš projekt a seznámila žáky s vypátranými příběhy slánských rodin.

Děkujeme panu řediteli za velmi milé přijetí!

 

4. setkání žáků s pamětníky

27.1. proběhlo na naší škole další setkání žáků s pamětníky. Přivítali jsme naši spolupracovnici  a spřízněnou duši - Šárku Bartoňovou, která nám přivezla další dojemný příběh - příběh rodiny Frankenbuschů z Peruce. S velkou radostí jsme uvítali další pamětníky, mezi nimiž nechyběla ani Matylda Klapalová, která nám přiblížila osudy rodiny Ecksteinů a poskytla nám také na pana Luďka Eliáše (Ecksteina) kontakt. Na setkání přijel také  Jaroslav Ulrich z Pozdně, který nám přivezl příběh rodiny Hellerů. Mezi těmi, kteří přijali naše pozvání, nechyběla ani MUDr. Radana Syrovátková.

Setkání opravdu milé- otázek mnoho a mnoho a mnoho… Nadšení jsme neodcházeli jen my, ale i naši pamětníci a všichni žáci!!!!

 

Rozhovor pro Lidové noviny

V lednu nás kontaktovala paní Judita Matyášová z Lidových novin. Slovo dalo slovo a netrvalo dlouho a my již odpovídali paní Matyášové na všetečné otázky. Článek vyšel  v Lidových novinách 28.1. 2014 - na straně 2.

 

PODĚKOVÁNÍ

Chtěli bychom poděkovat panu Mgr. Zdeňku Víškovi ze Slaného za příběh FELIXE ARNOŠTA HELLERA, PŘÍSLUŠNÍKA RAF, o který se s námi podělil a umožnil nám jeho zveřejnění na těchto vebových stránkách.
Chcete-li se dovědět více o "Wintnově dítěti" ze Slaného, čtěte v sekci židovské rodiny/Felix Arnošt Heller

 

Prosinec 2014

06.04.2016 20:27

Slánští Zmizelí sousedé natáčeli reportáž pro ČT Déčko. Krásný zážitek!

Odvysíláno 18.12. 2014, najdete v archivu zpráv!

https://www.3zsslany.cz/o-skole/aktuality/item/854-tym-slanskych-zmizelych-sousedu-na-ct-d

 

Listopad 2014

06.04.2016 20:26

V listopadu jsme opět prezentovali náš projekt na mezinárodním semináři „Holokaust ve vzdělávání“ v Terezíně. Za podpory pana Bernarda jsme třemi auty dovezli naše děti na konferenci, kterou jsme si prostě nemohli nechat ujít. Prezentace našeho projektu dopadla skvěle a přes počáteční obavy nakonec nechtěli naši Zmizeláči pustit mikrofon z ruky!

Konference pro nás byla obrovskou motivací pro naši práci!

 

VÝSTAVA V SLÁNSKÉM MUZEU

V listopadu si mohla prohlédnout výstavu Slánští Zmizelí sousedé slánská veřejnost. Velmi nás potěšil zájem slánských škol, ale především zájem pamětníků ze Slaného a okolí. Díky nim jsme získali celou řadu kontaktů a možných cest, kam se v našem pátrání dále vydat.

Přidáváme několik zápisů z naší kroniky, která byla návštěvníkům k dispozici během výstavy :

 

DĚTSKÁ KONFERENCE LIDICE

Studentská konference „Národní knihovna“.

V říjnu jsme byli osloveni  Mgr. Katkou Oplatkovou – Rezkovou, abychom se   zúčastnili Studentské konference „Národní knihovna“ a představili projekt Slánští Zmizelí sousedé, neváhali jsme ani minutu. Byla to pro nás velká příležitost, ale zároveň výzva, jak ukázat, že naše pětileté úsilí mělo ten správný směr i cestu.

Dne 10.11. 2014 jsme se vydali v počtu 18ti žáků a dvou pedagogů reprezentovat naši školu do lidické galerii. Na konferenci jsme představili smutné osudy slánských židovských rodin, které se staly v období 2. světové války obětí holocaustu.

Program celé konference byl velmi náročný. Vyslechli jsme si vyprávění žáků ze žilinského gymnázia, jež podrobně popisovali zajímavé, válkou zasažené, osudy tří lidí z  blízkého rodinného kruhu. Dále se svými příspěvky vystoupili  žáci  z domažlického gymnázia s velmi podrobnými životopisy rodáků z okolí Domažlic, kteří se zapsali do paměti lidí, zejména svým bojem proti nacismu a okupaci.

Nejzajímavější a nejpoutavější částí celé konference, pro nás  byla beseda s přeživšími lidickými dětmi – paní Marií Šupíkovou, panem Václavem Zelenkou a paní Janou Hanzlíkovou. Byla pro nás čest stát tváří v tvář lidem, jež prožili to nejhorší lidské utrpení, na které nesmíme nikdy zapomínat. ……………….

 

Říjen 2014

09.11.2014 18:34

SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ VÝSTAVY  A ODHALENÍ PANELŮ

15.10. 2014 k nám do školy přijela paní Marta Vančurová, které s sebou dovezla vzácný náklad – putovní výstavu Zmizelí sousedé. Zároveň také proškolila naše žáky, kteří se tak stali novými průvodci po této výstavě.

Výstava byla slavnostně otevřena 18.10. ve 12.30 hodin ve školním klubu Bungr  a na půdu naší školy se vrátila po 5 letech. Třešničkou na dortu bylo samozřejmě odhalení našich nových panelů. Tým Slánských Zmizelých sousedů to společně s  paní Martou Vančurovou, Jitkou Hlušičkovou a Šárkou Bartoňovou zvládnul na jedničku!

 Tým Slánských Zmizelých sousedů v současné době čítá 23 dětí z 8.ABC, dvě nadšené koordinátory, jednu spolukoordinátorku (paní Šárku Bartoňovou) a grafičku (Jitku Hlušičkovou).

 

Zmizelí sousedé na 3. ZŠ Slaný

Po slavnostním odhalení si naši výstavu mohli prohlédnout žáci naší školy. Průvodci po výstavě byli naši úžasní osmáci, kteří dokázali svým poutavým výkladem zaujmout i ty nejmenší. Během týdne navštívilo naši výstavu kolem 300 návštěvníků.

 

Červen – září 2014

09.11.2014 18:33

TVORBA PANELŮ

Tým Slánských Zmizelých sousedů měl na podzim loňského roku opravdu plné ruce práce.

Od července do září pokračovaly  práce na tvorbě našich panelů. Tato práce by nebyla vůbec možná, kdyby nám pomocnou ruku nenabídla paní Jitka Hlušičková a společnost Bateria Slaný.  Díky Jitce Hlušičkové, která trpělivě realizovala všechny naše (často dost nereálné a komplikované) představy, se podařilo panely dokončit a předat do tisku. Z původního záměru vytvořit jeden panel vznikly nakonec panely 4. Díky Židovskému muzeu v Praze a koordinátore projektu, paní Martě Vančurové, se nám podařilo tyto panely vytisknout a dopravit do naší školy.

Radost z nich byla opravdu velká!

Cena panelů se vyšplhala na 8 000 Kč.

1 | 2 | 3 >>

Kopírování, šíření nebo další zpřístupňování obsahu či jeho částí, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu majitelů těchto stránek zakázáno.

© 2012-2015 https://3-zsslanstizmizelisousede.webnode.cz/